FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Dinamoja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Dinamoja Empty
MesazhTitulli: Dinamoja   Dinamoja EmptySat 25 Feb 2023, 21:03

Maqinë e cila energjinë mekanike e kthen në energji elektrike.

Në fillesat e përdorimit të tij, dinamoja âsht vu në lëvizje nga maqina me avull dhe ka shërbye për me prodhua rrymë për industri dhe për nevoja shtëpiake. Poashtu janë përdorur në radiot me çekërk, llampat me çekërk, dhe për mbushje baterish me lëvizje të çekërkut me dorë.

Dinamoja prodhon rrymë të vazhduar, ndërsa në ditët e sotme është zëvendësuar në masë të madhe nga alternatorët që prodhojnë rrymë elektrike të alternuar. Sidoqoftë, dinamoja ende përdoret në raste të caktuara si p.sh. në biçikleta ku sillet nga vetë lëvizja e rrotave dhe shërben për me mbajtë ndezun dritat e biçikletës,

Gjeneratori elektrik i Vollriçit (Woolrich), i ndërtuem në shkurt 1844, i futun në korniza druni
Dinamoja Thinktank-Birmingham-object-1889-S00044-1
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dinamoja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Inxhenjeria-
Kërce tek: