FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Malarja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Malarja Empty
MesazhTitulli: Malarja   Malarja EmptyThu 16 Feb 2023, 22:03

Sëmundje e shkaktuar nga parazitë mikroskopikë që futen në gjak të njeriut me të pickuarit e mushkonjës anofele; dallohet me ethe të randa që të zanë në kohë të caktuar.

Taksonomia e shkaktarit: Plasmodium
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Malarja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: