FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Pax Illyrica e vetmja paqe ballkanike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Selim Lata

Selim Lata

Male Numri i postimeve : 102
Join date : 03/07/2014
Age : 46
Location : Vindenis

Pax Illyrica e vetmja paqe ballkanike Empty
MesazhTitulli: Pax Illyrica e vetmja paqe ballkanike   Pax Illyrica e vetmja paqe ballkanike EmptySat 05 Jul 2014, 12:45

Pax Illyrica e vetmja paqe ballkanike

Gati 500 vjet Turqi, gati 100 vjet ndarje....

Rrethanat nderkombetare i kemi pasur gjithmone kunder ,ndersa tani ndodhemi ne nje situate te privilegjuar nderkombetare....
Ne ballkan,Bullgaria po bie numerikisht ,nga 9 milion jane rreth 7,5 milion,Serbet jane te percare,ne Serbi,bosnje,mal i zi dhe kosove si dhe qindra mijera te debuar nga kroacia...Po ashtu serbet po bien numerikisht....Ne kufi gjithnje kemi pasur shtete te medha e te forta ,tashme kemi shtete te dobeta,pervec ne jug...

Tashme ka ardhur koha jo vetem te mendojme per bashkim,por edhe te demostrojme se ne ballkan duhet te ridegjohet zeri i Padroneve te Vjeter te ketij gadishulli...
Ballkani duhet te jete si deshi natyra,zona jone e influences e jo te vazhdojme te jemi te influencuar nga kombe te semure qe jane duke vdekur...

Luftes nuk duhet ti trembemi ne,sepse ne s'kemi c'humbim ,por te tjeret te cilet humbasin paqen qe kane vene me armet e tyre....
Ka ardhur koha qe zeri yne te degjohet e perhapet ashtu si i ka hije Pasardhesve te ilireve ...
Jemi Komb i madh Ballkanik,numerikisht te dytet ne ballkan...
Ka ardhur koha te legalizojme vetveten me cdo menyre e te vendosim ne Ballkan Pax Illyrica....


Ceshte Pax Illyrica ?

Cdo situate paqeje ne fushen nderkombetare eshte pjelle e nje lufte...Pasi mbaron nje lufte rajonale ne ate rajon vendoset nje paqe ku ai qe ka fituar luften,vendos rregullat e veta,per nje paqe afatgjate qe ligjeron sukseset e arritura ne fushen e betejes...

Aktualisht shqiptare ndodhen ne nje situate qe mund te perkufizohet me se shumti Pax sllavo-greke....Kjo sepse kufijte aktuale jane pasoje e fitores sllavo-greke mbi turqine...Pastaj edhe pse minipaqja jugosllave mbaroi serisht ne shqiptaret jeni nen paqen sllavo-greke...

Pax Illyrica eshte paqja ne te cilen cdo shqiptar i ndershem,nip i Ismail Qemalit e sternip i Skenderbeut duhet te kerkoje te jetoje...Pse?

Sepse kjo eshte paqja qe permbys ate sllavo-greken qe sundon aktualisht...Eshte paqja ku gjithe shqiptaret mund te gezojne te drejten themelore natyrore...Ate te mbijeteses,qe eshte edhe ligji kryesor i natyres...

Persa kohe qe ndodhesh nen pushtetin e huaj,e drejta e mbijeteses te hiqet per shkak te dhunimit nga autoritetet pushtuese...

Nje Pax Illyrica legjitimon sic e thashe me siper dhe situaten aktuale ne ballkan,ku bullgaret kane nje renie drastike popullsie,ku greket kane filluar me renie popullsie dhe serbet kane po ashtu nje renie te ndjeshme,qe u mbush prej serbeve te debuar nga krajina dhe sllavonia....
Maqedonia dhe Mali i zi jane shtete artificiale ku popullsite dominuese jane tek 55-60% dhe pjesa tjeter te huaj...

Ne kete situate ne shqiptaret me rritjen tone demografike tregojme ende vitalitet te larte e dihet qe e ardhmja u takon femijeve...

Gjeopolitikisht jane duke u pjekur kushtet per vendosjen ne ballkan te Pax Illyrica...Brenda nje 30 vjecari ne shqiptaret duhet ta vendosim njehere e pergjithmone paqen ne ballkan....

Numri gjithmone ka bere te veten ne ndryshimet e situatave politike...Ne shqiptaret gjithmone jemi justifikuar se kemi qene nje popull i vogel i rrethuar nga fqinje te fuqishem dhe kemi pasur te drejte...

E ardhmja na ofron nje tabllo tjeter...Na ofron te qenit populli me i madh i Ballkanit...Tashme bashke me serbet ndajme vendin e dyte e pas 30 vjetesh do mund te kemi vendin e pare ...

Ky ndryshim radikal,sigurisht qe duhet te sjelle edhe ndryshime radikale ne menyren e te menduarit e te sjellurit sepse ndryshe eshte kur je populli me i vogel e ndryshe me i madhi ne ballkan...

Nga ana tjeter rritja demografike sjell edhe probleme tokesore...Pra tokat e stergjysherve jo vetem qe duhet te jene tonat se na perkasin me te drejte por edhe do sherbejne per mireqenien ekonomike te popullsise qe shtohet...Pra e ardhmja jone ekonomike,mbijetesa jone varet nga sa do jemi ne gjendje te marrim tokat tona....
Shembull i thjeshte...
Epiri eshte province e greqise dhe ka 9 200 km2 dhe 350 mije banore...ndersa ultesira perendimore shqiptare me 7 000 km2 ka rreth 2,5 milion banore...pra eshte e tejngopur,nuk ofron me mundesi per zhvillim...

Marrja e Çamërise pervecse detyre patriotike dhe venie e drejtesise ne vend,ofron mundesi per rreth 1 milion shqiptare nga krahinat e tjera....

Pra, zhvillimi i shqiptareve eshte i lidhur ngushte me krijimin e shqiperise etnike....

http://hyllin.blogspot.com/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pax Illyrica e vetmja paqe ballkanike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Urtësi-
Kërce tek: