FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shqiptarët në Bullgari

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dedro
MODERATOR
avatar

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 37
Location : Në Fushat e Elysesë

MesazhTitulli: Shqiptarët në Bullgari   Thu 03 Jul 2014, 13:57

Shqiptarët në Bullgari kanë jetuar në disa vende:

1 Mandrica me rrethinë
2 Terrni ku jan debuar me 1878 ng serbet
3 Rrethina e Kystendilit ku jan asimiluar ne bullgare, dhe ku legjenda shqiptare permend nje ure me gruan e murosur
4 Arbanasi ne Bullgarin veriore, prej nga jan larguar shum heret
5 Çiprovci me rrethinë, sidomos fshati Kopilovc, ku kanë punuar si xehetarë, kanë jatuar në të njëjtin rajon me Saksonë dhe Pavlikianë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiptarët në Bullgari
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Feja e shqiptarëve ndër shekuj
» Paganizmi te Shqiptarët
» Pse shqiptarët gjatë gjithë historisë kanë qenë dhe janë tradhëtarë?
» Shfaqje te shqiptarët
» Wahabizmi te shqiptarët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Thrakia-
Kërce tek: