FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Natë e madhe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 632
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Natë e madhe   Mon 13 May 2013, 18:15

Zierja e hallvës në netët e mëdha dhe kur shpëtojmë nga fatkeqësia

Kjo është shprehi e zakonshme për shumicën dërrmuese të familjeve në Kosovë, pjesërisht edhe në Shqipëri. Zierja e hallvës për “netët e mëdha” bëhet duke besuar gabimisht se “gjatë këtyre netëve vijnë melaqet dhe shpirtrat e të vdekurve, dhe nuhasin a ka erë hallve. Nëse ka, ata kthehen të lumtur, e nëse jo, kjo mund të sjellë fatkeqësi në atë familje”

Edhe në rastet kur njerëzit janë në rrezik dhe shpëtojnë duke pasur ndihmën e Zotit, është shprehi që puna e parë që bëjnë pasi mbërrijnë në shtëpi, është zierja e një hallve, në këtë rast si shenjë falënderimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Natë e madhe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jetëgjatësia e kafshëve
» Sakramenti
» Osho- Dashuria rilind cdo dite
» Magjia e Zezë
» Aleksandri i Madh

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Dardania-
Kërce tek: