FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Punoj nga poneo gr.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 632
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Punoj nga poneo gr.   Wed 25 Oct 2017, 14:12

Kemi disa huazime nga
greqishtja e vjetër p.sh.: greq vj. poneo,shqip punoj.greq.vj.
parakeo, shqip paraqes (flijoj, i
paraqes një dhuratë ). Duke parë këto dy fjalë:
1. Ato kanë të njëjtën rrënjë indoeuropiane. 2.
Janë huazuar nga greqishtja sepse në shqipe nuk
ka evoluar kuptimi i fjalëve, kurse në greqishte
vrojtohet evolucioni i fjalëve. Nga ana tjetër,
huazimet e shqipes nga greqishtja e vjetër është
një fakt që dëshmon lashtësinë e shqipes. Është
një argument më tepër që mbështet autoktoninë
e shqiptarëve. Pjesëza mohuese në greq. e vjetër:
“uk’’ është huazuar dhe del sot në shqipen e
vjetër “nuk’’. Po kështu edhe pasthirrmat; obobo,
papapa (Demiraj).

VËSHTRIM E INTERPRETIM GJUHËSOR MBI MËNYRËN E KONCEPTIMIT TË NYJËS SI
PJESË LIGJËRATE
GLADIOLA DURMISHI (ELEZI)

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Punoj nga poneo gr.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Njohuri :: Linguistikë & gjuhë besëlashtë-
Kërce tek: