FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Dliresia gjuhesore ne shqip

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
mikalabanvisele

avatar

Male Numri i postimeve : 3
Join date : 09/10/2017
Age : 20

MesazhTitulli: Dliresia gjuhesore ne shqip   Mon 09 Oct 2017, 21:08

pagan-beslashte
Temperaturë-ngrohtësi
Televizor-Tejpam
Telefon-Tejza
Dyqan-shitore
Farmaci-Barnatore
Hotel-Bujtinë
Berberhane-Qethtore
Bar-Pijetore
Para-Dyshkë/të holla
Dokument-Dorëshkrim
Kollare-grykëse
Uniformë-përparëse
Stilolaps-shkruese
gomë-fshirëse
makinë-kerr
Instrument muzikor-mjet zënor
zile-tringëz
ishull-cekë/ansujë/ujedhese
Rroba-tesha
Qumësht-tamël
Gënjeshtër-rrenë
Kapele-kokore/plis
Helmetë-përkrenare
Devijoj-anashkaloj
Derivoj-rrjedhoj
oqean-ujanë
pronë-pasë
karrige-ndenjëse
llambë-poç drite
shishe-bocë
kon-kaush
çorape-putë
Qyser-sqepar
pjatë-enë
Kompjuter-rendor
numëroj-njeh
Ilaç-barne
Çoban-bari
Lavatriçe-Teshalarëse
brekë-mbathje
Magji-yshtje
Jeshil-blertë
Republikë-Pleqësi
Pakt-Marrëveshje
korrekte-e duhur
armë-ushtë
Teori-Vëri
Fabrikë-punishte
Turist-udhëtar
Carrtan-vizatimor
Tempull-faltore
Frut-Vjelë
Hero-kreshnik/trim
Acid-Thers

Si mendoni? Kam bere me teper dhe vec disa i kam sajuar (coined), te tjerat jane te vjetra qe pothuajse nuk i perdorim me.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mikalabanvisele

avatar

Male Numri i postimeve : 3
Join date : 09/10/2017
Age : 20

MesazhTitulli: Re: Dliresia gjuhesore ne shqip   Tue 10 Oct 2017, 14:35

Kam menduar edhe per riemnimin e disa lendeve si
Matematike-Sasinjehje
Gjuhe dhe Letersi-Gjuhe dhe Fletesi
Biologji-Jetnjehje
Muzike- eze (Prej Arberesheve)
Kimi-Lendije
Gjeografi-Dhatenjehje
etj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dliresia gjuhesore ne shqip
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare
» Të përbetuarit, Mallkimet, Urimet në shqip
» Pyetje dhe Përgjigje rreth Budizmit
» Legjenda popullore te ndryshme...
» Hena

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Njohuri :: Linguistikë & gjuhë besëlashtë-
Kërce tek: