FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shtëpia e drurit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Shtëpia e drurit   Sun 17 Mar 2013, 21:58

Shtëpia e drurit

Në vendin ku ndërtohej shtëpia viheshin katër gurë të mëdhenj mbi të cilët vendoseshin katër lanë (lëndë) më të trasha, e të cilat pastaj lidheshin përmes gojëve që ua bënte mjeshtri dhe vendoseshin direkët vertikalë. Direkëve, në pjesën e poshtme dhe të sipërme, u bëhej nga një thin. Thini i poshtëm hynte në të hapurën (gojën) e "podvallës", ndërsa i epërmi, në gojën e "ostenikut". Në të dyja anët e direkëve vihej nga një mbajtës, "qystek". Pos katër direkëve kryesorë, në katër anët e shtëpisë viheshin edhe direkë tjerë, varësisht nga gjatësia dhe gjerësia e shtëpisë.

Zakonisht, anët e shtëpisë bëheshin me çatma ose me thupra frashëri, në formë të trinave, e pastaj lyheshin brenda dhe jashtë me llaç të përzier me byk të kashtës. Në anën e sipërme viheshin trarët, e mbi ta viheshin kulmarët me gjatësi të barabartë, bëhej veku i kulmit, mërtekët, pjesët e sipërme të të cilave puqeshin, kurse pjesët e poshtme mbështeteshin në lanët horizontale të kulmit. Këto shtëpi mbuloheshin me kashtë thekre.

Varësisht nga madhësia e këtyre shtëpive, ato ndaheshin në disa pjesë tjera, në dhoma, ndërsa mes tyre ndodhej hajati (korridori). Dhoma me dimensione më të mëdha quhej "shpi" ku përgatitej ushqimi për tërë familjen dhe ku anëtarët e familjes e kalonin pjesën më të madhe të kohës, sidomos gratë dhe fëmijët. Dhomat tjera ishin dhoma të fjetjes për çiftet dhe fëmijët e tyre.


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Thu 12 Mar 2015, 22:55, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Shtëpia e drurit
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ç’është vlera njerëzore?
» Ku është Zoti?
» Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!
» Cka është Shpresa (të shpresuarit)!
» A është jeta vetëm imagjinatë ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Arkitektura-
Kërce tek: