FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Izraeli mbështet referendumin e kurdëve për pavarësi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Izraeli mbështet referendumin e kurdëve për pavarësi   Thu 14 Sep 2017, 21:10

Netanjahu: Izraeli mbështet referendumin e kurdëve për pavarësi

Kryeministri izrealit Benjamin Netanjahu thotë se ndërsa Izraeli sheh guerilet kurdë PKK si një organizatë terroriste, “Izraeli  mbështet përpjekjet legjitime të popullit kurd për të arritur shtetin e tyre”

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha në një deklaratë të martën se Izraeli mbështet krijimin e një shteti të pavarur kurd .

Komentet e Netanjahut vijnë pas reagimeve të një fjalimi të dhënë disa ditë më parë nga ish-shefi i IDF-së, gjenerali Yair Golan në një konferencë në Uashington, në të cilën ai shprehu mbështetje për pavarësinë kurde dhe tha se PKK kurde që lufton Turqinë nuk është një  organizatë terroriste.

“Nga pikëpamja ime personale PKK nuk është një organizatë terroriste, kështu e shoh”, tha Golan. “Kur sheh Iranin në lindje, kur sheh paqëndrueshmërinë në rajon, një njësi e qëndrueshme dhe e unifikuar kurde në mes të kësaj moçali, nuk është një ide e keqe”.

Fjalimi i Golan mori shumë vëmendje nga media në Uashington, Turqi dhe Irak, i për shkak se PKK ka kryer mijëra sulme terroriste kundër ushtarëve dhe qytetarëve turq gjatë viteve. Kurdet e irakut pritet të mbajnë një referendum për pavarësinë këtë muaj.

SHBA kundërshton referendumin dhe po ushtron presion ndaj udhëheqjes kurde në Irak për të hequr dorë nga plani.

https://www.fmimages.net/netanjahu-izraeli-mbeshtet-referendumin-e-kurdeve-per-pavaresi/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Izraeli mbështet referendumin e kurdëve për pavarësi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Facebook, si një filial i CIA-s
» Origjina e kombeve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Anadolli-
Kërce tek: