FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Posto temë të re   Përgjigju temësShare | 
 

 Ligji besëlashtë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Pagëzori
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Ligji besëlashtë?   Fri 21 Jul 2017, 12:32

Me intereson te dije se a keni ju besëlashtët ndonjë ligj fetar, sikur që kanë për shembull muslimanët sheriatin ose të krishterët të drejtën kanonike. A keni edhe ju besëlashtët ndonjë ligj, dhe a kemi ku të lexojmë për të, poqese keni?

Ju faleminderit paraprakisht!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: Ligji besëlashtë?   Sat 22 Jul 2017, 16:01

Përshëndetje Pagëzor

Ne besëlashtët nuk kemi një ligj të gatshëm të shkruar, por për të ditur ligjet tona duhet studiuar mirë, të drejtën zakonore, pra të gjitha kanunet si atë të Lekës, Skenderbeut, Labërisë, të Maleve, etj. Pastaj duke qenë se nuk mjafton e drejta zakonore sepse ne duhet të kemi edhe shtet, pra të kemi edhe të drejtën shtetërore, atëherë duhet studiuar se si funksiononin shtetet ilire, Dakia, shtetet arbërore në mesjetë, shteti i Skenderbeut etj.

Studimi i të gjitha këtyre na jep njohuri të mjaftueshme se çka është e drejtë dhe çka jo.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Ligji besëlashtë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ligji i Tërheqjes
» Hermetizmi - Ligji i Hermesit
» Besëtytni popullore
» Sajimi i Greqisë së lashtë
» Besëtytni shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje të përgjithshme rreth Besëlashtës (paganizmit)-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: