FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hymni për pavdekësinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 605
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Hymni për pavdekësinë   Sat 07 Jan 2017, 18:58

HYMNI PËR PAVDEKËSINË

O ti Zeus i gjithfuqishem,qe sundove nje epoke ku te gjithe ishin zota,
ti o Zeus qe nenshtrove cdo zot nen vete,
kij mirsine ti japesh udhen e humbur nje shpirti ne rrugen e drites,
shtroj gostite e tua ne fushat e Elyses,
dhe na jep nderin te ngreme shendete me ty ne Dodonen e shenjte te Tomorrit,
ti o hyj i madh qe sundove jeten dhe vdekjen,
Ti qe ndrite Hadin dhe Gean,
ti qe i dhe drite te verberit te shkruaj bemat e tua,
pritna o Zeus te hedhim vallen e Pirros ne korridoret e pavdeksise,

Akil Derhem, Tiranë, 7 janar 2017

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Hymni për pavdekësinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Doktrina mbi pavdekësinë e Shpirtit
» Sjelljet e çrregullta e dëmtojnë aftësinë mendore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Arti dhe veprimtaria besëlashtë-
Kërce tek: