FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqiptaret ne komunen e Dollnenit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shejtani Desidiat

Shejtani Desidiat

Numri i postimeve : 5
Join date : 08/11/2015

Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Empty
MesazhTitulli: Shqiptaret ne komunen e Dollnenit    Shqiptaret ne komunen e Dollnenit EmptyMon 24 Oct 2016, 20:40

PO e hap edhe une kete teme qe te sjell sa me shume te dhena te vlefshme per viset lindore shqiptare. Komuna e Dollnenit eshte krijuar pas ndarjes se nje grumbulli te fshatrave te komunes se Prilepit. Shqiptaret tani jane shumice ne kete komune - nderkohe qe pushtetin e kane humbur ne zgjedhjet e fundit lokale si pasoje e lojerave meskine mes BDI-se dhe PDSH-se.

Nga te dhenat qe i kemi nxjerre nga statistikat e regjistrimit te vitit 2002 (te cilat jane tendencioze, sidoqofte), shqiptaret numeronin 3,845 frymë. Per te pasur nje ide me te qarte se ku ndodhet Dollneni:

Shqiptaret ne komunen e Dollnenit 744px-Map_of_Dolneni_Municipality.svg

Te dhenat zyrtare varionin keshtu:

Fyromian = 4,008
Shqiptarë = 3,845
Ogyzo-jyryk = 2,597
Boshnjakë = 2,380

Megjithate disa te dhena te tjera tregojne trendin rrites te popullates shqiptare:

Nxënes që kanë mbaruar shkollën fillore në 2010/11

Fyromian: 52 (21.6%)
Shqiptarë: 74 (30.7%)
Ogyzo-jyryk: -57 (23.6%)
Boshnjakë: -58 (24%)

Numri i përgjithshëm i nxënësve në shkollat ​​fillore 2010/11

Fyromian: 445 (24.3%)
Shqiptarë: 648 (35.5%)
Ogyzo-jyryk: 311 (17%)
Boshnjakë: 417 (22.8%)

Lindjet 2011:

Fyromian: 57 (23.5%)
Shqiptarë: 95 (39.2%)
Ogyzo-jyryk: 38 (15.7%)
Boshnjakë: 30 (12.4%)
Të tjerë: 19 (7.85%)


Vdekjet ne vitin 2011


Fyromian: 91 (59.5%)
Shqiptarë: 12 (7.8%)
Ogyzo-jyryk: 23 (15%)
Boshnjakë: 15 (9.8%)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shejtani Desidiat

Shejtani Desidiat

Numri i postimeve : 5
Join date : 08/11/2015

Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne komunen e Dollnenit    Shqiptaret ne komunen e Dollnenit EmptyMon 24 Oct 2016, 20:56

Po si qendron shtrirja shqiptare ne kete komune? Katundet me shumice shqiptare janë: Zhitoshë, Cërnilishtë, Desovë, Gostirazhni, Peshtalevë, Llazhan dhe Debreshtë.

Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Peshtal
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shejtani Desidiat

Shejtani Desidiat

Numri i postimeve : 5
Join date : 08/11/2015

Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne komunen e Dollnenit    Shqiptaret ne komunen e Dollnenit EmptyMon 24 Oct 2016, 21:39

Une mendoj se Krusheves duhet t'i shkeputen fshatrat shqiptare (Presill, Alldançe, Borinë, Sazhdevë, Jakrenovë, Bellushinë dhe Nerovë) dhe meqe jane zingjir t'i bashkohen si bllok Dollnenit. Me 2089 banorë sa kanë keto fshatra, Dollneni do te siguronte nje shumice te pakapercyeshme shqiptare (plot 6100 fryme ose edhe ma shume). Poashtu edhe nje fshat i vetem shqiptar ne komunen e Mogilles qe eshte poshte Krusheves duhet t'i bashkohet komunes se Dolnenit. Per me teper shih harten:

Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Mogila

Pra duke filluar nga Terrnoci, per te vazhduar ma pas ne Presill e prej aty ne Alldançe, e me pas ne Nerove, Borine, Belushine e Sazhdeve, komuna e zgjeruar e Dolnenit do t'i linte te bllokuar fyromiano-vllehet e Krusheves. Duke analizuar temen qe keni hapur per Demir Hisarin, ekziston mundesia qe te lidhen edhe fshatrat e Demir Hisarit (edhe pse kane popullsi te vogel)...por tjeter here do te shqyrtojme kete skenar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne komunen e Dollnenit    Shqiptaret ne komunen e Dollnenit EmptyTue 08 Nov 2016, 21:23

Përshëndetje Shejtani Desidiat, më vjen shumë mirë që keni hapur temë me vend, temë me vlerë.

Mendoj se duhet rishikuar dhe njëherë ato që keni shkruar për popullësinë në këtë komunë. Po të hulumtoni pak më shumë, ata që i quani Ogyzo-jyrykë, nuk janë aspak të tillë, përkundrazi janë Torbeshë, pra sllavomakedonë të fesë muslimane, me zanafillë nga bogumilët e mesjetës.

Këta torbeshë parapëlqejnë ta quajnë veten turq, por gjuha që përdorin është sllavishtja e Makedonisë, ndërsa në raport me shqiptarët përdorin edhe shqipen. Prejardhja e tyre është çështje më vete, edhe kjo është diskutabile.

Boshnjakët mund të jenë shqiptarë të asimiluar nga treva e Sanxhakut, ndonëse nuk mund të jemi të sigurtë nëse janë të gjithë të tillë, pasi mund të ketë edhe nga Bosnja.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne komunen e Dollnenit    Shqiptaret ne komunen e Dollnenit EmptyTue 08 Nov 2016, 21:29

Sa u përket këtyre ndërrimeve territoriale, këto janë mjaft problematike, së pari për arsye të kundërshtimit ose sabotimit nga ana e shkijeve të Makedonisë, e së dyti për shkak të konfiguracionit të terrenit, pasiqë disa fshatra gravitojnë gjeografikisht kah një qytet dhe nuk mund të shkëputen prej tij e t'i bashkëngjiten një qyteti më të largët.

Shqiptarët duhet të punojnë shumë në rritjen e natalitetit, krijimin e vendeve të punës, dhe ruajtjen e identitetit. Kjo do të rrisë dhe do të ruajë numrin e popullësisë në vendin përkatës.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content
Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptaret ne komunen e Dollnenit    Shqiptaret ne komunen e Dollnenit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiptaret ne komunen e Dollnenit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Maqedonia-
Kërce tek: