FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shtatë perënditë e javës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Shtatë perënditë e javës   Sun 23 Oct 2016, 10:41

Shtatë perëndi, shtatë ditë të javës, shtatë planete, shtatë ngjyra të ylberit, shtatë vëllezër, pas shtatë malesh e shtatë fushash, shtatë-pllam-mjekërr-e-tri-pllam-shtati, "për shtatë gjaqe s'e la pa të marrë" i thotë trimi të dashurës, nema: të hankshin shtatë-qind-mijë dreçën, etj.

Numri shtatë është i shenjtë, numër me veti magjike, prandaj përdoret shpesh në përralla, folklor, jetën e përditshme etj.


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Shtatë perënditë e javës
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» 10 Shenjat e Ditës së Fundit - A ka ndodhur ndonjëra?
» Yjet, Yjesitë dhe Zodiaku
» 'Kam lindur gjarpër me shtatë krerë!'
» 11 Ligjet e harruara
» A lindi figura e djallit nga një perëndi egjiptiane?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: