FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hymni për Zalmoksin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 582
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Hymni për Zalmoksin   Sun 23 Oct 2016, 09:51

(Hymn besëlashtë kushtuar profetit tonë Zalmoksit)

I LUMI ZALMOKS

Tuj tu lut gjithmonë po shkojmë
Që ti të na ndihmosh
Luftën me Kulshedrën ta fitojmë
E për ne të ndërmjetësosh

Ne dishepujt tuaj - po të nderojmë
O Profeti ynë, o Zalmoks
Si deshe ti, veprën tënde lart po e çojmë
O Profeti ynë, o Zalmoks

Që kur ishe në këtë botë
S`ke lënë njerëz pa ndihmuar
Ke shëruar plagë, ke tharë lotë
Ilirëve rrugën u ke ndriçuar

Tash që ke lanë këtë jetë tokësore
Ti për ne lutu e ndërmjetëso
Na përgatit jetën qiellore
Abrahamizmin na largo

Ne dishepujt tuaj - po të nderojmë
O i Lumi Zalmoks
Si deshe ti, veprën tënde lart po e çojmë
O i Lumi Zalmoks

Që kur ishe në këtë botë
S`ke lënë njerëz pa ndihmuar
Ke shëruar plagë, ke tharë lotë
Ilirëve rrugën u ke ndriçuar

Për perënditë që me ty rrinë në qiell
Na largo natën e na shëndrit
Për ne ti bëhu diell
Flitë tona, me gëzim na i prit.

Ne dishepujt tuaj - po të nderojmë
O i Lumi Zalmoks
Si deshe ti, veprën tënde lart po e çojmë
O i Lumi Zalmoks

Që kur ishe në këtë botë
S`ke lënë njerëz pa ndihmuar
Ke shëruar plagë, ke tharë lotë
Ilirëve rrugën u ke ndriçuar

Nga Gjerg Nikaj - Tiranë, 24 shtator 2016


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Hymni për Zalmoksin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Arti dhe veprimtaria besëlashtë-
Kërce tek: