FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Përmendja e parë e yllësisë Qerrja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

Përmendja e parë e yllësisë Qerrja Empty
MesazhTitulli: Përmendja e parë e yllësisë Qerrja   Përmendja e parë e yllësisë Qerrja EmptyTue 14 Jun 2016, 00:23

E tërë bota e njeh si Arusha e Madhe dhe Arusha e Vogël, por populli shqiptar i njeh si Qerrja e Madhe dhe Qerrja e Vogël. Njësimi i Arushës me Qerren është bërë shumë herët nga vetë Homeri, gjë që dokumenton edhe njëherë që Homeri ishte shqiptar:

Gladly then did goodly Odysseus spread his sail to the breeze; and he sat and guided his raft skilfully with the steering-oar, nor did sleep fall upon his eyelids, as he watched the Pleiads, and late-setting Bootes, and the Bear, which men also call the Wain, which ever circles where it is and watches Orion, and alone has no part in the baths of Ocean.
Odyssey V,
Homer,
translated by A.T. Murray.

pra po e përkthej vetëm atë pak fjali që na intereson: "...dhe Arushën të cilën njerëzit gjithashtu e quajnë edhe Qerre, që gjithnjë sillet aty ku është..."

Pra yllësia që populli shqiptar gjithnjë e ka quajtur Qerrja e Madhe dhe Qerrja e vogël, për herë të parë dokumentohet në veprën e Homerit "Odisea".

https://www.timelessmyths.com/classical/stars.html

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Përmendja e parë e yllësisë Qerrja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Dituri mistike-
Kërce tek: