FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Posto temë të re   Përgjigju temësShare | 
 

 Shmitri - a duhet te kremtohet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shejtani Desidiat

avatar

Numri i postimeve : 4
Join date : 08/11/2015

MesazhTitulli: Shmitri - a duhet te kremtohet   Sun 08 Nov 2015, 09:27

Kam nji pyetje per Diten e Shmitrit: a asht feste qe e ka vec membranen e kershten apo ka elemente edhe te paganizmit? A asht e denje me u kremtue si dite?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: Shmitri - a duhet te kremtohet   Mon 09 Nov 2015, 17:52

Përshëndetje dhe ju urojmë mirëseardhje në forumin tonë, që po e pasuroni me debate kësisoj duke bërë pyetje të qëlluara.

Shmitri, patjetër është festë pagane, dhe nuk besoj të ketë diçka tjetër të krishtenë përveç emrit.

Shmitri vjen nga Shën Mitri dhe ky vjen nga Shën Dhimitri. Ky shenjtor i zuri vendin një hyjnie të ujqve, që e adhuronin ilirët.

Shimtri është fundi i verës dhe fillimi i dimrit (në folklorin shqiptar ka vetëm 2 stinë), dhe është në pozitë kundruall Shëngjergjit.

Na mbetet që të studiojmë sa të mundemi të gjejmë veçoritë e kësaj feste që është zbehur e harruar goxha shumë, madje shumë kohë para urbanizimit. Janë ruajtur ca zakone si mbjellje e pemëve dhe trendafilave mu në këtë ditë, dollmat, etj.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Shmitri - a duhet te kremtohet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje të përgjithshme rreth Besëlashtës (paganizmit)-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: