FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Pitalka preshevare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

Pitalka preshevare Empty
MesazhTitulli: Pitalka preshevare   Pitalka preshevare EmptyTue 27 Oct 2015, 13:43

800 gr miell
1 lugé (gjelle) sheqer
kripé
2-3 lugé faré maja
ujé i vokét
pak vaj

Né miell hidhen sheqer kripé maja pérzihen me ujin e vokét dhe béhet brumi i buté - pushon disa min

Mandej ndahet né kuleqé 4-5 copé renditen né tepsi té lyer dhe pluhurosur me miell i mbulojmé té pushojné edhe disa min

Pjeken né furré té nxehur


[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Pitalka preshevare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Kuzhina popullore shqiptare-
Kërce tek: