FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!

ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 

Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN

Numri i postimeve : 395

MesazhTitulli: Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes   Thu 01 Oct 2015, 12:26

Drejtori i Rivierës së Ulqinit kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të plotë të gjuhës malazeze

”Në komunikim të shpeshtë që kam me Ju, kam vërejtur se shumë keq përdorni gjuhën malazeze.

Për shkak të natyrës së punës në gjuhën malazeze duhet çdo ditë të komunikoni, si me koleget e punës, ashtu edhe më mysafirë, jeni të detyruar që gjatë muajve të dimrit plotësisht të mësoni gjuhën e shtetit në të cilin jetoni dhe punoni.

Nëse nuk e përmbushni detyrimin e mësipërm do të jemi të detyruar që të ju vendosim në vende të punës ku do të keni kontakt dhe komunikim minimal me kolegë dhe mysafirë”, kjo është një pjesë e shkresës që drejtori i ndërmarrjes hotelerike ”Riviera e Ulqinit” ju ka dorëzuar disa punëtorëve shqiptarë të kësaj ndërmarrjeje.

Përmbajtja e letres është shumë shqetsuese duke ditur se pjesa më e madhe e shqiptarëve në masë të madhe njohin dhe flasin gjuhën malazeze. Në këtë leter bie në sy kërkesa për mësim të gjuhës malazeze me qëllim komunikimi me koleget e punës aq më shumë kur dihet se gjuha shqipe është gjuhë zyrtare në Mal të Zi dhe në përdorim të lirshëm.

Shqiptarët në Ulqin njhen edhe për atë që përveç njohjes së gjuhë shqipe dhe malazeze në mase të madhe njohin edhe gjuhët përëndimore si ato angleze dhe gjermane. Pjesa më e madhe e mysafirëve gjatë stinës së verës në këto hotele janë të huaj.

http://ulqini-online.com/sajti/?p=5885

Kërcënon punëtoret shqiptarë me mësim të serbishtes
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ritual Për të gjetur punë
» Feja e shqiptarëve ndër shekuj
» Paganizmi te Shqiptarët
» Pse shqiptarët gjatë gjithë historisë kanë qenë dhe janë tradhëtarë?
» Shfaqje te shqiptarët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Malësia-
Kërce tek: