FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Në tetor rifillojnë kurset në gjuhën arbëneshe në Arbënesh të Zarës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Në tetor rifillojnë kurset në gjuhën arbëneshe në Arbënesh të Zarës   Thu 01 Oct 2015, 11:54

Në tetor rifillojnë kurset në gjuhën arbëneshe në Arbënesh të Zarës(Është ky një lajm i gëzueshëm për të gjithë arbëneshët e Zarës, por edhe për shqiptarët në përgjithësi, pavarësisht se ku ndodhen. Këtë lajm sihariq e transmeton gazeta “Zadarski List” e datës 29 shtator, të autorit A.Rogiq. Në Arbënesh të Zarës, tashmë disa vite zhvillohet mësimi plotësues në shkollën shqipe, për nxënësit shqiptar që jetojnë në Zarë dhe shkollohen në gjuhën kroate, e kjo shkollë shqipe udhëhiqet nga prof. Vesel Lekaj-vërejtje M.L).
Kah gjysma e muajit tetor, synoj të filloj me kursin në gjuhën arbëneshe, shpresoj në të nëjtat ambijente dhe pres shumë vijues të këtij kursi. Do të përdorë materialet që kamë pasë edhe më para, por, nëse një pjesë e kursistëve do të ishin të njëjtit, atëhere do të kalojmë në një shkallë më lartë- shprehet prof. Dr.Maximilijana Barançiq, e cila ka mbrojtur edhe doktoraturën për gjuhën arbëneshe me titull “Leksiku i të folmes së arbëneshëve në Zarë, si shprehje e kontakteve gjuhësore”.
Prof. Dr. Maximiljana Barançiq, siç edhe shprehet vet, gjuhën arbëneshe e ka mësuar në shtëpi, ndërsa gjatë qëndrimit në Prishtinë, ajo ka mbajtur një ligjëratë në gjuhën arbëneshe duke prezantuar para auditoriumit në Prishtinë “Leksiku i të folmes së arbëneshëve në Zarë, si shprehje e kontakteve gjuhësore”, temë që është nxitur nga “Ditët e Zonjës së Loretos”, festë e arbëneshëve që mbahet çdo vit nga data 1-10 maj në Arbënesh të Zarës.

Për “Zonjën e Loretos”

“Gjatë ditëve të “Zonjës së Loretos”, në Zarë kanë ardhur profesorët nga Prishtina dhe kanë mbajtur një simpozium në hotelin “Kollovare”. Në atë mes kam qënë edhe unë dhe kam pasë nderin që të flas në këtë simpozium, edhe pse kam qënë tërësisht e papregatitur. Kur më erdhi radha, km filluar të flas arbënisht. Gjatë ekspozimit të dytë, kamë folur për Shime Deshpalin. Pas kësaj, kemi shkua në kursin e gjuhës arbëneshe, në bibliotekën e qytetit në Arbënesh”-ka theksuar Dr. Maximilijana Barançiq, duke rikujtuar se gjatë kursit nga viti i kaluar, atë kurs e kanë vijuar 15 kursistë të moshës nga 20 e deri në dyzet vjeç.

Prof. Dr. Maximilijana Barançiq thot se gjuhën arbëneshe e ka mësuar në shtëpinë e saj, ku është folur arbënisht dhe shkenisht (kroatisht) (Arbëneshët gjuhës kroate i thonë “shkenisht” ndërsa gjuhës italiane i thonë “letisht” –vërejtje e M.L.).

Sa herë që ka rast, ajo me kënaqësi flet me bashkëbiseduesit arbënisht. Pas përfundimit të simpoziumit në “Kollovare”, ajo është ftuar për të marrë pjesë në seminarin për gjuhë dhe letërsi në Prishtinë, seminar i cili mbahet çdo vit në gjysmën e dytë të muajit gusht, në organizim të Universitetit të Prishtinës, Fakultetit filozofik në Prishtinë, Universitetit të Tiranës dhe fakultetit të histori-filologji në Tiranë.

Për pjesëmarrjen në seminarn e gjuhës dhe letërsisë shqipe në Prishtinë, Dr. Maximilijana Barançiq mes tjerash shton: “Në atë seminar marrin pjesë nga mbarë bota për ta mëuar gjuhën shqipe dhe mësimi zhvillohet në tre nivele. Punimet zhvillohen në mëngjes dhe pasdite, ndërsa në ndërkohë mbahen ligjerata dhe organizohen tryeza të rrumbullakëta”.

“Ligjeratën time e kam përkthyer në anglisht, ndërsa në hyrje kam folur arbënisht. Salla ka qënë përplot, ndërsa unë fillimisht jam prezantuar se kush jam dhe prej nga vij, kush janë prindërit e mij etj. Drejtori i seminarit, Rrahman Paçarizi, pas ekspozesë time më është drejtuar me fjalët: “Kurrë në jetën time nuk kam pasë dhe nuk kam përjetuar kontakt më emotive se ky”- thekson Dr. Maximilijana Barançiq.

“Tani, nga gjysma e muajit tetor, do të filloj me kursin në gjuhën arbëneshe, shpresoj në të nëjtat ambijente dhe pres shumë vijues të këtij kursi. Do të përdorë materialet që kamë pasë edhe më para, por, nëse një pjesë e kursistëve do të ishin të njëjtit, atëhere do të kalojmë në një shkallë më lartë. Tani, dalngadalë po thellohem në gjuhën shqipe, që është mjaft e vështirë. Unë njoh dhe flas gjashtë gjuhë, por gjuha shqipe për mua është më e vështira”-thekson prof. Dr. Maximilijana Barançiq, e cila planifikon që të hartojë dhe publikojë një dorracak të gjuhës arbëneshe, për të cilin dorracak ka ndihmesën e shumë njerzve.

© 2015, SHQIPËRIA E BASHKUAR. All rights reserved.

http://shqiperiaebashkuar.info/2015/09/ne-tetor-rifillojne-kurset-ne-gjuhen-arbeneshe-ne-arbenesh-te-zares/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Në tetor rifillojnë kurset në gjuhën arbëneshe në Arbënesh të Zarës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pohimet për gjuhën e vjetër shqipe i lënë studiuesit pa fjalë
» Gjuhë & letra shqipe
» Origjina pellazge e gjuhës ilire - shqipe
» Zbulohet një bibël 1500-vjeçare në gjuhën aramaike
» Ëndrrat flasin me gjuhë simbolike!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Dalmacia-
Kërce tek: