FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Shqiptarët në Kopër, u vendosën para 300 vjetëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 662
Join date : 17/03/2013

Shqiptarët në Kopër, u vendosën para 300 vjetëve Empty
MesazhTitulli: Shqiptarët në Kopër, u vendosën para 300 vjetëve   Shqiptarët në Kopër, u vendosën para 300 vjetëve EmptyThu 01 Oct 2015, 11:02


Heset Ahmeti: Shqiptarët në Kopër kanë ardhë 300 vjet më parë, sllovenët janë popull mik i shqiptarëveIntervistë me , z. Heset Ahmeti, presidentin e Shoqatës kulturore “Iliria” të Koprit të Sllovenisë

Intervistoi: Trieste (Italy ) Leonora F. BuçincaPër traditën e shqiptarëve në Kopër të Slovenisë, për familjet fisnike shqiptare në Koprin e Venedikut, për miqësinë e shqiptarëve më slovenët dhe aktivitetin e shoqatës “Iliria” në Kopër të Slovensië flet Heset Ahmeti, president I kësaj shoqate.

-Me 26 shtatore 2015, në qytetin Koprit u promovua një simpozium për nder të ; Familjeve fisnike shqiptare në Koprin e Venedikut , organizuar nga shoqata juaj , me flisni ju lutem ,kush ishin ( jane ) ato familje fisnike shqiptare, nga vinin në ç’kohe jetuan?

Shqiptarët në Kopër, u vendosën para 300 vjetëve 12080372_1502977956689375_3530253737856778250_o

Po,me 26 shtatore 2015 nen kujdesin e Shoqates kulturore shqiptare të Istrias sllovene “Iliria” Koper, se bashku me ministrat e Kosovës dhe Shqiperise , si dhe disa bashkeveprimtare të tjere të fushes se kultures u takuam prane varresave të monsinjorit ipeshkvit Agostino de Brutija dhe në menyre cerimoniale perkujtuam prezencen e familjeve fisnike shqiptare në Koper , të cilat kontribuan qe kryeqyteti venedikas i Istrias , metropoli ” Capo d’Istria ” , të shenohet në harten e diaspores shqiptare në bregdetin veri-lindor të detit Adriatik . Kerkuam ta zbardhim aktivitetin e ipeshkvit të Koprit Agostino dhe rendesin e familjes se konteve Bruti , të cilet rrjedhin nga Durresi dhe Ulqini , dhe të cilet pas pushti Heset Ahmeti, mit turk të Shqiperise venedikase në fund të shekullit 16, perfundimisht jane vendosur në Koprin venedikas .


http://botapress.info/heset-ahmeti-shqiptaret-ne-koper-kane-ardhe-300-vjet-me-pare-sllovenet-jane-popull-mik-i-shqiptareve/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Shqiptarët në Kopër, u vendosën para 300 vjetëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Dalmacia-
Kërce tek: