FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ushtarët shqiptarë në Zvicër

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Ushtarët shqiptarë në Zvicër   Wed 08 Apr 2015, 19:01

Ushtarët shqiptar në Zvicër ngrenë flamurin shqiptar, tërbohen zviceranëtFotografimi me flamurin shqiptar dhe postimi i fotografisë në Facebook u ka hapur telashe disa të rinjve shqiptarë të cilët shërbenin në ushtrinë zvicerane.

Fotografia është bërë lajm i madh në Zvicër madje disa e kanë quajtur edhe “Tradhti”. Një hapësirë e veçantë i është dhënë edhe në të përditshmen Blick.ch.

Në uniform përfaqësojnë Zvicrën. Por shtatë ushtarë të rinj më parë do të fotografoheshin me flamurin shqiptarë me shqiponjën dy krenare në tren duke u ndier krenar dhe duke ngritur pushkët në ajër. Kështu e nis një shkrim të saj e përditshmja zvicerane Blick.ch përcjell Zeri.info.

Më 2 prill, njëri nga ta ka postuar këtë fotografi në Facebook duke shkruar. “Një kapitull ka përfunduar mirëpo ne mbesim shokë”. Një oficer i cili pa foton në Facebook thotë. “Kjo kufizohet me tradhtinë”.

Oficeri ka mirëkuptim për atë që zviceranët me prejardhje të huaj të ruajnë rrënjët e tyre.

“Por këta burra bartin uniformën dhe duket qartë se janë ende në shërbim ushtarak. Për këtë arsye ata duhet të qëndrojnë 100 për qind mbrapa ushtrisë së vendit që i shërbejnë – dhe jo mbrapa një flamuri të huaj. Kjo është çështje dinjiteti dhe respekti”, përcjell Zeri.info.

Prandaj rekrutët duhet që të operojnë në një gjuhë gjatë shërbimit me njëri tjetrin dhe jo në gjuhën e tyre amtare. Zëdhënësi i ushtrisë zvicerane, Christoph Brunner i ka dhënë të drejt oficerit.

“Nëse dikush ka të veshur uniformën tonë atëherë flamuri zviceran është i vetmi që dëshirojmë të shohim. Të gjithë flamujt tjerë janë të panevojshëm”, ka thënë ai përcjell zeri.info.

Mbi të gjitha duhet që anëtarët e ushtrisë, fotot të cilat i bëjnë gjatë shërbimit, t’ia lejojnë vetes t’i postojnë ato në Internet vetëm me lejen e udhëheqësit të tyre. Ky gjest i të rinjve shqiptare tani do të shkoj në policinë ushtarake ka thënë zëdhënësi Christoph Brunner.

Ata do të gjejnë se kush janë ushtarët të cilët janë fotografuar me flamurin me shqiponjën dy krenare.

Ata do të marrin një letër nga komandanti i tyre e cila do tu tregoj se a do të përballen me një qortim, gjobë apo edhe arrestim.

Blick.ch kishte provuar që të kontaktoj edhe me ushtarët të cilët kanë pozuar me Flamurin Shqiptarë mirëpo asnjëri prej tyre nuk ishte i gatshëm që të flas.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Ushtarët shqiptarë në Zvicër
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Feja e shqiptarëve ndër shekuj
» Paganizmi te Shqiptarët
» Pse shqiptarët gjatë gjithë historisë kanë qenë dhe janë tradhëtarë?
» Shfaqje te shqiptarët
» Wahabizmi te shqiptarët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Rhaetia-
Kërce tek: