FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!

ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 

Dita e Pranverës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN

Numri i postimeve : 458

MesazhTitulli: Dita e Pranverës   Fri 20 Mar 2015, 21:59

Në lashtësi Atisi dhe Dionysi ringjalleshin në këtë ditë. Në Ditën e Pranverës ndalohet prerja e drunjve e çdo gjë tjetër nga bimësia e njomë. Ditën e pranverës ndizen zjarre të mëdha, për të dëbuar errësirën e dimrit mbi tëcilat kërcejnë. Fëmijët shkojnë shtëpi më shtëpi për urime ku i qerasin me vezë të ziera. Në popull njihet mjaft edhe me emrin Dita e këmborëve ose Dita e zileve, sepse fëmijët dalin me zile e këmborë për të dëbuar gjarpërinjtë, shtërpinjtë e shpirtërat e këqij. Kjo festë preferohet për mbjelljen rituale të perimeve. Shtëpijaket dalin në të lindur të diellit dhe mbushin ujë në burimin e fshatit, e pastaj hedhin në ujë sheqer, monedha sermi dhe borzilok. Në fillim, enët i shpien në faltore, e më pas, në shtëpi, ku 'uji që fle' pihet nga të gjithë pjesëtarët e familjes. Pasdreke, në një lëndinë aty afër mblidhen për të festuar. Vashat beqare, të veshura me kostumet popullore më të bukura dhe duke kënduar, vënë unaza në barin e lëndinës dhe kafshojnë barin aty ku i kanë vënë unazat. Barin e këputur me dhëmbë e hedhin në enët me ujë të bekuar dhe uji pastaj u jepet për të pirë bagëtisë për t'u shtuar sa më mirë. Pemët frutore vishen me kashtë në këtë kohë të vitit dhe, si për kërcënim, pranë u vihet një sopatë, në mënyrë që të japin prodhimtari të mirë më pas.

Dita e Pranverës
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita e Verës
» 10 Shenjat e Ditës së Fundit - A ka ndodhur ndonjëra?
» Simbolika e 1 Prillit
» Plakat e Marsit
» Paganizmi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Festivalet besëlashta-
Kërce tek: