FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ëmbëlsirë kreshmore (vegjetariane)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Regina Pelasgica

avatar

Female Numri i postimeve : 15
Join date : 28/07/2014
Age : 27
Location : Ohio USA

MesazhTitulli: Ëmbëlsirë kreshmore (vegjetariane)   Wed 18 Mar 2015, 19:29

Ëmbëlsirë kreshmore (vegjetariane)

Përbërësit:
1 gotë arra (gjysmat të shtypura e gjysmat të prera)
1 gotë sheqer
½ gote mjaltë
1 e ½ gotë ujë
2 gota miell
1 lugë e vogël sodë bikarbone
1 lugë e vogël kanellë
1 lugë e vogël karafil i shtypur

Përgatitja:
Ziejmë në një vend ujin mjaltin dhe sheqerin, pastaj i heqim nga zjarri dhe i lemë të ftohen.
Shtojmë arrat, miellin, sodën dhe erëzat.
Brumin e përgatitur e përziejmë mirë, dhe e hedhim në formë të lyer me vaj.
Ëmbëlsirën e pjekim në furrë të mesme.
Pasi të ftohet e presim dhe e servirim të pjekur me sheqer pluhur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ëmbëlsirë kreshmore (vegjetariane)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Kuzhina vegjetariane-
Kërce tek: