FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Medvegjës i takon që kryetari të jetë shqiptar

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Medvegjës i takon që kryetari të jetë shqiptar   Mon 09 Mar 2015, 21:48Pas vdekjes së Kryetarit të Medvegjës Slobodan Drashkoviq , posa të shpallen zgjedhjet sipas ligjev në fuqi , jo vetëm të kandidojn për postin e Kryetarit të Komunës por edhe të zgjedhet Kryetari i Komunës nga komuniteti Shqiptarë . Kjo do të mundësohet veçmas nëse nuk ju merret shtetësia shqiptarëve dhe ju lejohet të votojn të gjithë shqiptarëve edhe në Kosovë e Diasporë . Edhe për Kryetarë të komunës jan zgjdhjet me vota të drejtëpërdrejta . Në këtë Komunë që përbëhet nga komuniteti Shqiptarë dhe ai Serbë që nga numri real dhe objketiv dalin si të për afërta për qytetarët me të drejtë vote . Prandaj ose Kryesuesi i Kuvendit të jetë shqiptarë ose Kryetari i Komunës në bazë të gjendjes reale .Serbia nuk ka të drejtë ti diskriminoj shqiptarët në Medvegjë,Bujanoc dhe Preshevë e ti favorizoj tepër shumë serbët pakicë në Kosovë . Pse themi që Kryetari i Komunës të jetë shqiptarë pasi deri më tani që nga pas lufta e UÇPMB-së dhe marrëveshja e Konçulit asnjë mandat Kryetari nuk ishte shqiptarë e as Kryesuesi . Të marrim shembull Komunën e Novobërdës që ishte Kryetari Shqiptarë por që nga viti 2013 tani është nga komuniteti Serb.

Refik Hasani
27 Nëntor 2014

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Medvegjës i takon që kryetari të jetë shqiptar
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jetëgjatësia e kafshëve
» HAKI STËRMILLI, kryetari enigmatik i shërbimit sekret shqiptar
» Letër e shkruar më 1854 nga kryetari i Lëkurëkuqve Seathl
» Si do jetë e ardhmja juaj?
» Këshilla psikologjike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Mysia-
Kërce tek: