FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Zodiaku

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

Zodiaku Empty
MesazhTitulli: Zodiaku   Zodiaku EmptyMon 09 Mar 2015, 15:43

Njerëzit e vjetër i konsideronin yjet si qenie hyjnore e të mbinatyrshme. Zodiaku përbëhet nga 12 yjësi nëpër të cilat kalon dielli gjatë ditës, nga lindja në perëndim. Shumë yje e yjësi lidhen me një mit ose legjendë.

1. Yjësia e Dashit paraqet dashin mbi të cilin fluturuan Friksi e Hela. Bashka e tij e artë (lëkura dhe koka), u bënë shkaktar i ekspeditës së argonautëve.

2. Yjësia e Demit paraqet Zeusin në formë demi, që rrëmbeu Evropën.

3. Binjakët janë dioskurët, Kastori dhe Poluksi, vëllezërit e Helenës së Spartës.

4. Gaforrja qe dërguar nga Hera, për të shqetësuar Herakliun kur ky ishte duke luftuar Hidrën e Lernës

5. Luani ishte, luani i pyllit të Nemeut që u vra nga Herakliu

6. Virgjëresha është Astrea, hyjneshë e drejtësisë, e cila ku filloi koha e hekurit, iku nga padrejtësitë e njerëzve dhe u vendos në qiell.

7. Peshorja simbolizon drejtësinë e Astreas.

8. Akrepi në një legjendë, tregohet se me pickimin e tij shkaktoi vdekjen e Orionit.

9. Shigjetari ishte kentauri Kyron, i cili ishte i ditur dhe merrej me shkencë.

10. Bricjapi ishte dhia Amaltea që ushqeu Zeusin me qumësht.

11. Ujori është Ganimedi, që furnizonte perënditë me nektar.

12. Peshqit janë Afërdita dhe i biri Erosi që u shndërruan në këtë trajtë për të shpëtuar nga Tifoni.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Zodiaku
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Dituri mistike-
Kërce tek: