FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Muzat

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Muzat   Mon 09 Mar 2015, 15:18

Muzat ishin hyjnesha që frymëzonin këngët. Ishin vajzat e Zeusit e Mnemosynës. Ato ishin nëntë dhe mbronin format e ndryshme të poezisë. Kortezhi i tyre drejtohej nga Apolloni që në këtë rast merrte epitetin Musaget. Ato kishin disa vende të preferuara si mali Helikon në Beoti dhe mali i Parnasit tek Delfi. Poetët vinin të kërkonin frymëzim në malin Helikon tek burimet e Hipokrenës dhe Kastalisë. Tempujt e tyre quheshin museion. Në art muzat paraqiteshin si nuse të reja.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Muzat
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: