FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lojërat e Nymfeut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon

Numri i postimeve : 53
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Lojërat e Nymfeut Empty
MesazhTitulli: Lojërat e Nymfeut   Lojërat e Nymfeut EmptySat 07 Mar 2015, 11:05

Nga një mbishkrim dimë se edhe në Iliri organizoheshin lojëra atletike, të quajtura Nymfaja. Nga emri kuptohet se ato zhvilloheshin në Nymfeun e famshëm, në kufi të tokave të bylinëve, amantëve dhe apolloniatëve, diku pranë fshatit Frakull të Fierit.

Neritan Ceka - Udhëtim në kështjellat ilire
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

Lojërat e Nymfeut Empty
MesazhTitulli: Re: Lojërat e Nymfeut   Lojërat e Nymfeut EmptySun 13 Nov 2016, 20:41

Lojërat Naa, ishin lojëra ilire për nder të Zeusit, me qendër në Dodonë. Mbaheshin çdo katër vjet, dhe nëse shkohet me atë radhitje që kishin atëherë, i bien në erën tonë në vitet e plotpjesëtueshme me 4, pra do duhej të mbaheshin këtë vit më 2016, pastaj më 2020, 2024, e kështu me radhë.

Lojërat e Nymfeut mbaheshin nga ilirët, me qendër në Nymfeun pranë Apollonisë, ku ndizej një zjarr i përhershëm që zgjaste me shekuj, nga asfalti që dilte nga toka.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Lojërat e Nymfeut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: