FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si të kombinojmë bimët për më shumë proteina?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Regina Pelasgica

avatar

Female Numri i postimeve : 15
Join date : 28/07/2014
Age : 27
Location : Ohio USA

MesazhTitulli: Si të kombinojmë bimët për më shumë proteina?   Sat 28 Feb 2015, 14:24

Proteinat përbëhen nga aminoacidet e ndryshme. Amino-acidet në formë blloqesh palohen e bashkohen duke formuar proteina. Pra një proteinë është sikur një shtëpi që përbëhet nga shumë pjesë.

Nga këto aminoacide janë disa që njeriu i krijon vetë, por janë edhe 18 prej tyre që trupi i njeriut nuk mund t’i prodhojë.

Proteina që përmban të 18 amino-acidet, quhet proteinë komplete. Proteina të këtilla gjenden në ushqim shtazor si mish, djath, vezë, qumësht.

Proteinat të cilave u mungon një apo më shumë nga këto 18 amino-acide quhen proteina jo-komplete. Proteina të këtilla gjenden kryesisht në ushqim bimor. Prandaj është e nevojshme që ushqimet bimore të kombinohen në atë mënyrë që një ushqim që i mungon një aminoacid të përdoret së bashku me një tjetër që e përmban atë amino-acid në sasi të madhe.

Zakonisht drithërat në njërën anë kombinohen me bishtajoret në anën tjetër. Por ndodh që e hasim edhe këtë lloj kombinimi në tresh:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si të kombinojmë bimët për më shumë proteina?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» NASA: Shumë afër zbulimit të një Toke tjetër
» Ritual per te mesuar me shume?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Kuzhina vegjetariane-
Kërce tek: