FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Historiku i vegjetarianizmit në mesin e pellazgëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Regina Pelasgica

avatar

Female Numri i postimeve : 15
Join date : 28/07/2014
Age : 27
Location : Ohio USA

MesazhTitulli: Historiku i vegjetarianizmit në mesin e pellazgëve   Sat 28 Feb 2015, 13:16


Për sa dihet deri më tani i pari nga pellazgët ishte profeti Zalmoks që shpiku dhe përhapi vegjetarianizmin në mesin e Getëve (Dakëve).

Straboni gjithashtu raporton se Mysët (Moesi), që jetonin në territoret e sotme të Bullgarisë veriore, dhe një pjesë të Serbisë, praktikonin vegjetarianizmin, duke u ushqyer me mjaltë, qumësht dhe djathë. Këta janë quajtur “theosebeis” (adhuruesë të zotave”) dhe “kapnobatai” (“ata që ecin mbi tym”).

Një vegjetarian i njohur pas kohës së Zalmoksit ishte dijetari Pythagora. Ky u bë i njohur me Teoremën e tij, me numrat të cilët i shihte si perëndi, me besimin në rimishërim, por edhe me vegjetarianizmin e tij. Madje vegjetarianizmi që nga koha e lashtë u quajtu “dietë pitagorjane”. Pythagora kishte babain etrusk, ndërsa nënën pellazge nga fisi i jonëve.

Vegjetarianë ishin edhe orfikët që besonin dhe adhuronin Orfeun e lashtësisë. Një mozaik me Orfeun i pikturuar nga dardanët e lashtë, është gjetur në Kosovë në rrethinat e Besianës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Historiku i vegjetarianizmit në mesin e pellazgëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historiku i Egjiptit
» Numrat Fibonaçi
» Historia, miti dhe mitologjia
» Literaturë
» Historia e vërtetë e krishtlindjeve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Kuzhina vegjetariane-
Kërce tek: