FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Cingla (kuti-kliçka)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Cingla (kuti-kliçka)   Sun 17 Mar 2013, 22:31

Cinglë (cingla): shkopacingël, shkopacingthi, kut-galec, cinglazi, cingula-pjekthi, mash e klinëz, pjekacingthi, kliskë, klishkë, klinë, klinazi, klishkazi etj.

Cingla luhet me dy shkopinj, një të vogël si ndonjë pëllëmb e gjysëm të gjatë, të prerë me qepa, për së kijthi në të dy majat, që i thonë cingël dhe galec. Edhe një shkop (kut, pjek), të gjatë 3-4 pëllëmbë, me të cilin vrëngëllijnë nga gropa cingëlin o i bjen sa pa rënë mbi tokë.

Cagë (caga): Në lodrën e cingëlit është guri me faqe të sheshtë i ngulur në tokë, në mënyrë që faqeja të jetë ndonjë gisht përmbi dhé; mbi këtë faqe mbështesin galecin (cingëlin) dhe i bjenë me kut mbi qep, që të këcenjë lartë dhe ta presi prapë me kut për t'e sjellur sa larg e më larg.

# Cagë është edhe vashda, gropa, goja e gjat e e thellë mbi të cilën mbështesin kryqëthi galecin; gjatë cagës fusin majën e kutit gjer ndënë galecin dhe tuke e përdorur si vrëngël sjellin cingëlin sa larg e më larg në mënyrë që të mos i presin hovin o mos t'e zënë nd'erë ana kundërshtare.

Pano Tase - Fjalorth i ri - Tiranë 1941
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Cingla (kuti-kliçka)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Edukim fizik :: Lojëra popullore-
Kërce tek: