FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Cic-mic (dogërrxhik)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 662
Join date : 17/03/2013

Cic-mic (dogërrxhik) Empty
MesazhTitulli: Cic-mic (dogërrxhik)   Cic-mic (dogërrxhik) EmptySun 17 Mar 2013, 22:30


Lojë popullore e lashtë. Luhet me dy lojtarë në një fushë (letër, kartuç), me 24 pika të lidhura me vija horizontale dhe vetikale.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Secili ka nga 9 kokrra fillimisht, njëri 9 kokrra fasuleje, ndërsa tjetri 9 kokrra misri. Në fazën e parë të lojës, lojtarët me radhë i vendosin kokrrat, një nga një, sipas dëshirës nëpër pikat ku ata duan. Secili nga lojtarët mundohet që të radhisë tri kokrra njërën pas tjetrës (quhet dân) qoftë në vijë horizontale ose vertikale (në diagonal nuk lejohet). Nëse ia arrin atëherë merr një kokërr të kundërshtarit (ia qet nga përdorimi). Ndërkaq kundërshtari mundohet të mos e lejojë duke e vendosur kokrrën e radhës pas dy kokrrave të kundërshtarit duke ia zënë pikën e tretë.

Pasi të vendosen të gjitha kokrrat nëpër pika, atëherë fillon faza e dytë e lojës, ku lojtarët me radhë lëvizin secilën kokërr vetëm nga një pikë në pikën tjetër fqinje, (nëpër vijë). Lëvizjet mund të jenë horizontale ose vertikale. Nuk mund të lëvizë në diagonal, të kalojë një pikë duke kërcyer në të dytën e as nuk mund të kapërcejë mbi një kokërr tjetër.

Sa herë që krijohet një dân, lojtari i merr kundërshtarit një kokërr. Nuk mund të marrë asnjërën nga tri kokrrat që janë të radhitura të cilat quhen varg. Loja fitohet kur kundërshtari mbetet vetëm me dy kokrra. Për secilën krahinë ka edhe rregulla tjera të veçanta që nuk gjenden në krahina tjera por nuk e nxjerrin lojën nga thelbi i vet.

Pozitat:

Kjo pozitë quhet cak. Lojtari që pasi ka lozur ka arritur këtë pozitë pret derisa të lozë kundërshtari dhe më pas lëviz kokrrën në pikën "e tretë", duke formuar një "dân", dhe me këtë rast i merr kundërshtarit kokrrën.

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]

Kjo pozitë është poashtu cak, por duke qenë radha e kundërshtarit ai e mbyll me kokrrën e tij duke mos e lejuar tjetrin që të formojë vargun.

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]

Pozita dân, në variante:

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]

Kjo pozitë quhet "shul me vek". Kur njëri lojtar arrin këtë pozitë, për kundërshtarin vështirë se mund të ketë shpresa për fitore. Saherë që loz, merr nga një figurë të kundërshtarit.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kjo lojë përmendet edhe nga Gjergj Fishta, në Lahutën e Malcis, kënga "Deka", ku përshkruan një skenë në kullën e Vraninës, me disa nga luftëtarët që kalojnë kohën duke lozur me këtë lojë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Cic-mic (dogërrxhik)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Edukim fizik :: Lojëra popullore-
Kërce tek: