FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Emra shqip për individë dhe familje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 605
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Emra shqip për individë dhe familje   Sat 21 Feb 2015, 15:43

Ne kemi për detyrë të vëmë emra shqip e ilirisht që janë tanët dhe vetëm tanët.

Ju mundeni që emrat tuaj personalë, nëse janë arabisht e turqisht, t'i ktheni në emra shqip e ilirisht, si p.sh. Longar, Agron, Triteuta, Bora, Bjeshka, etj.

Kurse mbiemrat familjarë janë gjithashtu lehtë të ndërrohen. Secili prej jush i përket një fisi. Kush ka mbiemër arabisht e turqisht, e kthen mbiemrin e fisit vet që është nga burimi shqip si p.sh. Berisha, Hoti, Kelmendi, Gashi, Morina, etj. janë shumë më mirë se sa mbiemra të cilët na cilësojnë si të huaj, turq e arabë.

Një mënyrë tjetër është të përdoret emri i vendbanimit ku jeton apo vendbanimit të prejardhjes, me kusht që ky të jetë emër shqip si p.sh. Dardhishta, Prekazi, Bushati, etj.

Një mënyrë tjetër është të gjendet emri i atij stërgjyshi familjar që kishte emër shqip si p.sh. Lekë, Bibë, Kolë, Dedë, etj.

Shembujt e mësipërm tregojnë se si mund të vëni mbiemra që njëkohësisht janë shqip por edhe e ruajnë identitetin e lashtë familjar.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Emra shqip për individë dhe familje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sistemet kalendarike të popullit shqiptar /.
» Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare
» Të përbetuarit, Mallkimet, Urimet në shqip
» Pyetje dhe Përgjigje rreth Budizmit
» Legjenda popullore te ndryshme...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Arti dhe veprimtaria besëlashtë-
Kërce tek: