FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Orhan Pamuk: Turqia drejt diktaturës, njerëzit kanë frikë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 662
Join date : 17/03/2013

Orhan Pamuk: Turqia drejt diktaturës, njerëzit kanë frikë  Empty
MesazhTitulli: Orhan Pamuk: Turqia drejt diktaturës, njerëzit kanë frikë    Orhan Pamuk: Turqia drejt diktaturës, njerëzit kanë frikë  EmptySun 15 Feb 2015, 19:18

Orhan Pamuk: Turqia drejt diktaturës, njerëzit kanë frikë

Orhan Pamuk: Turqia drejt diktaturës, njerëzit kanë frikë  Orhan-pamuk

Ushtria autoritare që ka dominuar me dekada Turqinë sot është zëvendësuar nga një qeveri po kaq autoritare dhe me prirje fetare. Ky është vlerësimi që nobelisti turk, Orhan Pamuk, i ka bërë situatës politike në vendlindje, duke kritikuar kështu regjimin e presidentit Recep Tayipp Erdogan.

"Partia në pushtet po e rrënon barazpeshën e forcave, që faktikisht paraqet çelësin e çdo demokracie", citohet Pamuk në një intervistë për agjencinë e lajmeve AFP.

Edhe pse e bën të qartë se nuk dëshiron të shihet si një rival shekullarist i presidentit Erdogan, por një romancier, Pamuk vëren se në Stamboll, ku jeton pothuajse gjysmën e vitit, njerëzit kanë nisur të kenë frikë.

"Ata pëshpërisnin kur flisnin. Prandaj më duket sikur Turqia nuk është më një demokraci, por një shtet ku fjala e lirë dhunohet çdo ditë. Megjithatë, krahasuar me brezin e mëparshëm të shkrimtarëve, të cilët arrestoheshin dhe burgoseshin, ndihem me fat", vijon Pamuk.

AKP, e cila dominon prej mëse një dekade skenën politike në Turqi, edhe pse erdhi në pushtet me kartën fetare, është vendosur shpesh në qendër të skandalve të korrupsionit duke shkaktuar jo pak protesta në vend.

"Në këtë kuptim, misteri i islamit politik është zhdukur për shkak të akuzave për korrupsion ndaj pushtetarëve", shton Orhan Pamuk.

albeu.com

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Orhan Pamuk: Turqia drejt diktaturës, njerëzit kanë frikë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Anadolli-
Kërce tek: