FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Qyfte me lang

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

Qyfte me lang Empty
MesazhTitulli: Qyfte me lang   Qyfte me lang EmptyThu 28 Aug 2014, 20:14

Qofte me leng

Perberesit:
300 gr mish i grire,
1 patate e zier,
3 luge gjelle djath i grire i tipit parmesan,
1 veze,
majdanoz,
kripe, piper,
lekura e 1 limoni e grire,
miell.
Per lengun:
1 qepe,
1 karrote,
2 luge vaj,
1 kub vegjeta,

Pergatitja:
Shtypim pataten dhe e perziejme me gjithe perberesit e tjere per qoftet, derisa te behet nje brum homogjen. Krijojme qoftet me permasat sipas deshires dhe i lyejme me miell. Nderkohe ne tigan kaverdisim me zjarr te embel qepen dhe karroten e prere holle. Shtojme 1 gote uje dhe kubin e vegjetes ( kubin per supe), dhe kur te marre nje vale, shtojme qoftet . Mbulojme tiganin dhe i leme te gatuhen ne zjarr te embel derisa te gatuhen qoftet rreth 20-25 minuta. Jane gati te shijohen te shoqeruara me sallate ose patate.


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Qyfte me lang
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Kuzhina popullore shqiptare-
Kërce tek: