FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lulëkuqeja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Regina Pelasgica

avatar

Female Numri i postimeve : 15
Join date : 28/07/2014
Age : 27
Location : Ohio USA

MesazhTitulli: Lulëkuqeja   Wed 27 Aug 2014, 16:58

LULEKUQJA (lule)
(Rhoeados Flos)

Droga perbehet nga petelat e thara te lules se lulekuqes, e cila eshte nje bime barishtore njevjecare qe takohet ne arat e mbjella dhe ne vende djerre. Lulet i ka me petela te kuqe te zjarrte, me nje njolle te zeze perfundi, lulezone ne mars-korrik.

VETITE:

Droga permban kryesisht alkaloidin reoadine, substanca mucilagjinoze, pigment antocianik etj. Ne alkaloidet e saj nuk ka morfine. Droga ka veti te qetesoje qendren e frymemarrjes, te qetesoje kollen dhe te menjanoje ngacmimin e saj, te permiresoje dhe te lehtesoje kollitjen. Keshillohet si ekspekorante ne ftohje, ne pezmatimin e rrugeve te frymemarrjes, kryesishte tek femije me pezmatim te bronkeve dhe me semundje te mushkerive.

PERGATITJA DHE PERDORIMI:

2 luge caji hidhen ne nje ene ku pervelohen me 1/2 gote uje qe zien, ena mbulohet me kapak dhe lihet gjysme ore, pasaj lengu kullohet dhe pihet i embelsuar sipas deshires. Pihen 1-3 doza te tilla ne dite.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lulëkuqeja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Simboli i lules se jetes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Mjekësi popullore-
Kërce tek: