FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fier guri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Regina Pelasgica

avatar

Female Numri i postimeve : 15
Join date : 28/07/2014
Age : 27
Location : Ohio USA

MesazhTitulli: Fier guri   Wed 27 Aug 2014, 16:55

GJARPER MJEKESORE ose (Fier Guri)
(Ceterach officinari Herba)

Droga perbehet nga pjesa mbitokesore e thare e fierit gjarper mjekesore ose bar gjarprit, qe takohet tek ne neper shkembinje dhe mure, kudo me pakice. Bima perbehet nga nje tufe gjethesh heshtore, pendore, te ndara ne vringuj te kembyer, vezake shyte, plot luspa nga poshte dhe neper bishtat.

VETITE:
Droga qe permbane tanine, acide organike, etj., ka veti qetesuese, ndihmes kunder kolles acarimeve te rrugeve te frymemarrjes, djersitjes dhe nxit kryesisht urinimin (diuretike) tek te semuret qe vuajne nga mbajtja e vazhdueshme e urines nga prania, ne kete te fundit, e oksaleteve dhe acidit oksalik.

PERGATITJA DHE PERDORIMI:
20g droge e grimcuar zihen per 30 minuta ne nje gote me uje ne ene te mbyllur me kapak, lihen ne qetesi 15 minuta dhe pastaj caji qe fitohet kullohet e pihet gjate dites i embelsuar (ose dhe i aromatizuar me pak esence mendre ose anasoni).

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fier guri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Guri dhe Miti i ''sinkronizuar'' i Sizifit
» Guret dhe ndikimi tek njeriu
» Ishulli i Pashkëve
» Simbolika e Unazës
» Legjenda e Gurit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Mjekësi popullore-
Kërce tek: