FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ilaçe nga Kinefusha

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Regina Pelasgica

avatar

Female Numri i postimeve : 15
Join date : 28/07/2014
Age : 27
Location : Ohio USA

MesazhTitulli: Ilaçe nga Kinefusha   Wed 27 Aug 2014, 16:50

KINEFUSHA (komtalion)
(Erythrea Centaurium)

VETITE:
Ne saje te heterozideve te hidhura dhe te substancave te tjera, bari i kinefushes perdoret per te shtuar lengun e stomakut dhe per te permiresuar oreksin, rekomandohet si mjet qe aktivizon tretjen. Vec ketyre, bari i kinefushes shkakton zgjerimin e eneve te gjakut e te stomakut, gje qe ul temperaturen e ngritur. Ka mendime se kjo droge nxit shtimin e leukocideve dhe ndihmon ne rritjen e aftesise vetembrojtese te organizmit. Keshillohet edhe ne semundjet e melcise qe lidhen me pakesimin e sekretimit te temthit dhe si mjet ndihmes ne semundjet e sheqerit, nganjehere ndihmone ne mjekimin e ekzemes. Duhet ruajtur nga dozat e larta, sepse mund te shkaktojne te vjella te femijet

PERGATITJA DHE PERDORIMI:
Nje luge caji me droge te grimecuar hidhet ne nje ene ku shtohet nje gote me uje, zihet 5-10 minuta dhe caji qe fitohet kullohet dhe pihet ne dy vakte 1-2 ore para buke.

SHENIM:
Bari i kinefushes hyn ne perberjen e disa preparateve mjekesore qe pergatiten nga industria jone farmaceutike, te cilat mund te terhiqen nga farmacite pa recete mjekesore. Te tille jane: AMARO-TONICUM-- Profarma (merret me pika ne humbjen e oreksit) dhe TONICUM-VINUM - Profarma (merret me luge gjelle si fuqizues, kunder anemise, ne mungese oreksi etj. )

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ilaçe nga Kinefusha
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Mjekësi popullore-
Kërce tek: