FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ilaçi nga trumza

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Regina Pelasgica

Regina Pelasgica

Female Numri i postimeve : 15
Join date : 28/07/2014
Age : 28
Location : Ohio USA

Ilaçi nga trumza Empty
MesazhTitulli: Ilaçi nga trumza   Ilaçi nga trumza EmptyWed 27 Aug 2014, 16:48

TRUMZA (bar)
(Saturejae Herba)

Droga perbehet nga majat e lulezuara te thara te trumzes ose shtermenit, i cili eshte nje gjysmeshkurre aromatike, me perhapje te gjere ne vendin tone neper toka gelqerore te zonave malore. Trumza i ka gjethet lekurore , vezake heshtore, te qerpikta anash, me buze te plote, lulet, 3-7 ne sqetullat e gjetheve, jane te bardha, trendafili ose vjollce, kupa me gryke plot qime, lulezone ne korrik-tetore.

VETITE:
Droga permbane esence, tanine, etj. , ne saje te te cilave perdoret si mjet qe nxit tretjen, largon gazrat nga zorret , nxit nxjerrjen e gelbazes, ndalon heqjen e barkut, nxit sistemin nervore etj. Infuzi i droges, ne forme gargare, perdoret ne acarimet e fytit.

PERGATITJA DHE PERDORIMI:
Nje deri tri luge kafeje me droge te grimcuar pervelohen me nje gote me uje qe zien, ena mbulohet me kapak dhe lihet 15 minuta ne qetesi. Pastaj permbajtja kullohet dhe lengu pihet i embelsuar. Merren tri doza te tilla ne dite.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ilaçi nga trumza
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Mjekësi popullore-
Kërce tek: