FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 38
Location : Në Fushat e Elysesë

MesazhTitulli: DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit   Sat 23 Aug 2014, 21:06

Rrënja me erë të dheut, e cila shëron kancerin, rrit kondicionin e muskujve dhe ul shtypjen e gjakut.

[You must be registered and logged in to see this image.]

- Rrepat e kuqe mund të ndalin dementian (çmenduri), dhe të shërojnë kancerin
- Gjithashtu përdoren nga atletët për të shtuar kondicionin fizik
- Një gotë lëng rrepe në ditë mban shtypjen e gjakut të ultë

Betacianini, pigmenti që i jep rrepës ngjyrën e saj të kuqe të mbylltë, është antioksidant i fuqishëm që është dëshmuar të ketë veçori anti-kanceroze.

Në 2011, një studim i bërë nga Universiteti i Howard-it në Vashington, SHBA, zbuloi se betacianini ngadalësoi rritjen e tumorit për 12.5% kur u ekspozua në qelizat e prekura me tumor.

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.


Edituar për herë të fundit nga Dedro në Sat 23 Aug 2014, 21:10, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 38
Location : Në Fushat e Elysesë

MesazhTitulli: Re: DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit   Sat 23 Aug 2014, 21:09


Sipas Jonathan Hartwell, autor i librit "Plants Used Against Cancer" (bimët të përdorura kundër kancerit), rrepat e kuqe (Beta vulgaris) kanë qenë përdorur historikisht për të shëruar një numër sëmundjesh dhe gjendjesh kanceroze.

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 38
Location : Në Fushat e Elysesë

MesazhTitulli: Re: DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit   Sat 23 Aug 2014, 21:13


Shërimi i kancerit me lëng rrepe

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 38
Location : Në Fushat e Elysesë

MesazhTitulli: Re: DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit   Sat 23 Aug 2014, 21:16


Pija e mrekullueshme: mollë, karrotë dhe rrepë e kuqe


_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit   Mon 01 Feb 2016, 17:58

Pija e “mrekullisë” që vret qelizat e kancerit

[You must be registered and logged in to see this image.]

Pija e “mrekullisë” siç e kanë pagëzuar është shpikje e z. Seto i cili pretendon se ajo ju ruan nga qelizat e infektuara që formohen në trupin tuaj apo të bllokojë zhvillimin e tyre. Por, si e zbuloi ai këtë pije?

Seto vuante nga kanceri në mushkri. Ia këshilloj këtë pije një botanist shumë i njohur nga Kina.

Kështu për tre muaj rresht e merrte rregullisht këtë pije dhe tashmë shëndeti i tij është normalizuar dhe pastruar nga çdo e keqe, padyshim që kanceri nuk ekziston më. Pija nuk dëmton asnjë organ të trupit të njeriut dhe nuk krijon komplikacione. Është si një pije që bën “mrekulli”!

Është e thjeshtë. Çfarë ju nevojitet për të përgatitur këtë lëng? Ju duhet një rrënjë panxhari, një karotë dhe një mollë që kombinohen së bashku për të bërë lëng.

Përgatitja


I lani mirë të sipërpërmendurat, i prisni bashkë me lëkurën në copa, vendosini në shtrydhëse frutash dhe menjëherë ju keni një lëngë të pijshëm.

Ju mund të shtoni një sasi të vogël limoni për shije shumë më të freskët. Pija e “mrekullisë” që mbyt qelizat e kancerit, mund ta bëni në shtëpi.

Efektet


Shkatërron qelizat kancerogjene, të cilat do të zhvillohen dhe izolon qelizat e kancerit që të mos zhvillohen.

Parandalon sëmundjet e mëlçisë, veshkave pankreasit dhe shëron ulcerën.

Fuqizon mushkëritë, parandalon sulmin në zemër dhe presionin e lartë të gjakut.

Forcon sistemin imunitar.

Bënë mirë për shikimin, sytë, lehtëson sytë e skuqur dhe të lodhur si dhe pastron perden.

Ndihmon në eliminimin e dhimbjeve të muskujve.

Dezinfekton duke ndihmuar funksionin e zorrës dhe eliminon kapsllëkun.

Pra, bënë lëkurën tuaj më të shëndetshme dhe më të shndritshme.

Përmirëson erën e keqe të gojës, që krijohet për shkak të mostretjes dhe infeksionit në fyt.

Të qetëson nga dhimbjet.

Ndihmomë të sëmurin nga riniti alergjik.

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit   Fri 01 Jul 2016, 17:48

Është fjala për lëngun nga rrepani i kuq e karota, ndërsa nëse ju vjen pështirosje vetëm po ta mendoni kombinimin e këtyre dy gjërave ushqimore në gjendje të lëngët, nuk jeni i vetmi.

-Tashmë me decenie ky lëng u rekomandohet njerëzve të cilët shkojnë në kimioterapi, sepse i lufton shkëlqyeshëm pasojat e kësaj forme të shërimit të karcinomit.

Ndonëse thonë se ka shije të tmerrshme, askush s’ka pushuar ta pijë, sepse rezultatet janë fantastike.

Prandaj tekstualisht thonë se ngre nga të vdekurit – dhe nuk është i destinuar vetëm për ata të cilët kanë probleme shëndetësore.

Nëse ndjeheni të rraskapitur, nuk keni energji dhe jeni depresivë, ndoshta mu kjo llucë është ajo që ju duhet.

Përgatitja është shumë e thjeshtë:

Nevojiten:

- 1 kg rrepani kuq

- 1 limon

- ½ kg karota

- 3 portokaj

- 3 mollë

1 kilogram mjaltë


Përgatitja:

Të gjithë përbërësit i pastroni dhe i hidhni në blender. Do të fitoni një lëng me ngjyrë të kuqe, të cilin pastaj mund ta shpërndani nëpër shishe (kavanozë, sepse do të ishte ideale të qëndrojë në plastikë) dhe e ruani në frigorifer.

Lëngu jep rezultate më të mira nëse pihet në mëngjes, në lukth të zbrazët, dhe atë vetëm gjysmë gote.

Nëse e pini këtë lëng çdo ditë, pas vetëm dhjetë ditësh do të ndjeni ndryshim të pabesueshëm për nga energjia, por edhe humori.

Lëngu i cili ‘ngre nga të vdekurit’ tash me decenie është hit në botë, ndërsa bëhet për dy minuta.

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
DAKINA (rrepi i kuq), ilaç popullor kundër kancerit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Mjekësi popullore-
Kërce tek: