FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fetishizmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Fetishizmi   Wed 20 Aug 2014, 20:00

Fetishizmi - (portug. feitiço – hajmali, magji), nderim, adhurim i sendeve jofrymorë. Fetishizmi është i lidhur me besimet fetare, me adhurimin e fetishëve (dru i shenjtë, gur, kafshë, kocka kafshësh). Në Anatoli adhurimi i Kybelës lidhej me adhurimin e gurëve të zinj të rënë nga qielli. Në Greqi e në Romë fetishe ishin armët, gurët, hajmali të ndryshme, etj. Mbeturina të fetishizmit gjejmë edhe në të ashtuquajturat fe moderne. Adhurimi i ikonave, kryqeve dhe i të ashtuquajturëve “vende të shenjta”, s’janë gjë tjetër veçse forma të fetishizmit.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Fetishizmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: