FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Feakët, pellazgët e Korfuzit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Feakët, pellazgët e Korfuzit   Wed 20 Aug 2014, 20:00

Feakët – popull i privilegjuar nga perënditë dhe i pajisur me të gjitha të mirat. Banonte në ishullin e Skerisë, më vonë Korkyra (sot ishulli i Korfuzit). Në ishullin e tyre shkoi edhe Odiseu gjatë aventurave të tij shumëvjeçare. Sapo zbarkoi në tokën e tyre heroi u prit nga Nausika, e cila çoi në pallatin madhështor të babait të saj, Alkino, ku u prit me nderime të mëdha. Në një godti Odiseu i tregoi të zotit të shtëpisë të gjitha aventurat e tij. Mbreti i feakëve i dha heroit edhe një anije për të arritur në Itakë. Kjo mikpritje që feakët i bënë Odiseut, ngjalli zemërimin e Poseidonit, i cili e ndiqte heroin prej shumë kohësh.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Feakët, pellazgët e Korfuzit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kalendarët sot, vazhdues të atyre pellazgë
» Pellazgët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Epiri-
Kërce tek: