FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Blatimi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Blatimi   Wed 20 Aug 2014, 19:57

Blatimi është një dhuratë që u bëhet perëndive për të siguruar ndihmën dhe përkrahjen e tyre ose si detyrë nderi ndaj tyre. Flijoheshin kafshë, fruta, gatime të ndryshme, gjësende, pije etj.

Blatimi i pijeve është veprim që bazohet në shpërndarjen e një pijeje për nder të një perëndie ose një heroi. Blatimi i pijeve shpesh është pjesë e blatimit të ndonjë kafshe. Si pije përdoren zakonisht vena, ose një përzierje e mjaltës, qumështit dhe ujit. Përveç që pinë të gjithë me radhë, një pjesë e pijes derdhet në tokë, në zjarrin e shenjtë ose mes brirëve të kafshës që blatohej, ndërsa bestari shqipton një formulë të shkurtër për të thirrur perëndinë në praninë e tyre ose në ndihmë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Blatimi
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: