FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Atributi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 620
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Atributi   Wed 20 Aug 2014, 19:56

Atributi – (lat. attibutio – mvesh, ngjet), simbol që shërben për të karakterizuar një figurë religjioze. Kështu p.sh. shpata dhe peshorja ishin atribute të Drejtësisë, rrufeja atribut i Zojsit, sfurku me tre dhëmbë atribut i Poseidonit, çomanga prej druri atribut i Herkullit etj. Në arkitekturë atributi tregonte shpesh një lloj ndërtese, p.sh. shkaba tregonte një faltore të Zojsit, lyra një faltore të Apollonit.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Atributi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: