FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Astrolatria

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 458
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Astrolatria   Wed 20 Aug 2014, 19:22

Astrolatria – kult fetar i ngritur mbi adhurimin e trupave qiellorë. Vëzhgimet mbi lëvizjen e yjeve u bënë të rregullta vetëm atëherë kur filloi të zhvillohej bujqësia dhe lundrimi. Festa e vjetërpagane kur fillon të zgjatet dita, lidhje te popujt e lashtë me kultin e diellit. Kisha e shëndrroi këtë në ditëlindje të Krishtit. Karakter astral kishin edhe ritet që bëheshin në vendin nga data 22 dhjetor deri më 6 janar. Ritet pagane shumë të lashta me karakter astral, feja e krishtere i paraqiti më vonë si festat e saj. Astrolatria u shëndrrua më vonë në formën e një diturie, atë të astrologjisë, që para shikonte ngjarjet dhe fatin e njerëzve, në bazë të pozicionit të trupave qiellorë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Astrolatria
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: