FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Animizmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 636
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Animizmi   Wed 20 Aug 2014, 19:21

Animizmi është besimi te fryma ose shpirti, të cilin e kanë njerëzit, kafshët, bimët, sendet etj., besimi se shpirti jeton edhe pas vdekjes. Në besimin e njerëzve të lashtë, shpirti ishte kopje, kipci i trupit. Prandaj në varret e vjetra ne gjejmë enë, mbeturina ushqimesh, armë gjuetie, bagëti etj. Ndërrimin e stinëve, vetëtimën, bubullimën, të lashtët i shpjegonin me veprimin e forcave të shpirtëzuara të natyrës, të cilat i përfytyronin si figura njerëzore.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Animizmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: