FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Britomartis

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 634
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Britomartis   Wed 20 Aug 2014, 14:45

Britomarta, hyjneshë e Kretës, bijë e Zeusit dhe Karmesit. E ndjekur nga mbreti i Kretës Minosi, ajo u hodh në det por ra në rrjetat e peshkatarëve dhe shpëtoi. Ishte hyjnesha e peshkatarëve dhe e lundrimit si dhe e frutave dhe e dhuratave tjera të natyrës. E nderonin veçanërisht në Kretë, por e gjejmë dhe në vende tjera si në Argos. Thonë se ajo kishte zbuluar më parë rrjetat prej nga rrjedh edhe epiteti i saj “hyjneshë e rrjetave”. Më vonë atë e identifikonin me Arthemën (Artemida). Britomartën e paraqitnin. Në monedha Britomarta paraqitej me një tunikë gjuetie të shkurtër, me kurorë dafine në kokë, dhe me pishtar në dorë.


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
 
Britomartis
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: