FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Astarta e Palestinës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 634
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Astarta e Palestinës   Wed 20 Aug 2014, 13:18

Hyjneshë kretase e gjarpërinjve që pellazgët e morën me vete kur shkuan në Palestinë


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 634
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: Astarta e Palestinës   Wed 20 Aug 2014, 13:19

Shtatorja e Astartes

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 634
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: Astarta e Palestinës   Wed 20 Aug 2014, 13:21

Një paraqitje kurreshtëse e Astartes, në vend të gjarpërinjve në duar mban peshq, dhe qëndron hipur mbi kafka, kurse kuajt duan të hanë peshqit.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 634
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: Astarta e Palestinës   Wed 20 Aug 2014, 13:34

Mbishkrim kushtuar Astartës së Palestinës, në ishullin e Delosit:DÍI URIOI, KAJ ASTARTEJ PALESTINEJ, KAJ AFRODITEJ URANIE, THEOJS EPEKOOJS
DAMON DEMETRIU ASKALONITES SOTHEJS APO PEJRATON EUHEN
U THEMITON DE PROSAGEIN EGEJON, UIKON, BOOS THELÉJAS

Zeusit që fryn, dhe Astartes së Palestinës, dhe Afërditës Uranie, perëndi që gjegjen
Damon Demetriu nga Ashkeloni, që shpëtoi nga piratët bën këtë betim
Është e padrejtë të flijohen dhi, derra, ose lopë.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
avatar

Numri i postimeve : 634
Join date : 17/03/2013

MesazhTitulli: Re: Astarta e Palestinës   Wed 20 Aug 2014, 14:17

Në versione të ndryshme të këtij besimi, ajo njihej edhe si Atargata (Atargatis), paraqitej si gjysmë-grua e gjysmë-peshk, dhe njihej si nëna e Semiramidës. Atargata përfaqësonte elementin femëror të përftimit, dhe identifikohej me Kybelën e Frygisë. Kulti i saj ishte shumë i përhapur në botën helenistike. Udhëheqësi i kryengritjes së parë të skllevërve në Sicili, Euni, e quante hyjneshën si mbrojtësen e tij. Quhej dhe Derketo.Atargata sirene në monedhë


Në vendet kushtuar asaj mbaheshin peshq të shenjtë nëpër puse të posaçme. Në mes të' pusit ishte altari, dhe besimtarët shkonin tek altari duke notuar.

Sipas legjendave tjera i biri i saj ishte Ikthys, d.m.th. peshku. Kjo ishte variant i Britomartës kretase, pra ishte hyjneshë e peshkatarëve. Sipas një legjende tjetër Atargata lindi Semiramidën e cila kur u rrit u bë mbretëreshë e Mesopotamisë, dhe ndërtoi "kopshtet e varura" të Babilonisë.


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Astarta e Palestinës   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Astarta e Palestinës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Syria-
Kërce tek: