FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Frikadele me kungulleshka

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Regina Pelasgica

Regina Pelasgica

Female Numri i postimeve : 15
Join date : 28/07/2014
Age : 28
Location : Ohio USA

Frikadele me kungulleshka Empty
MesazhTitulli: Frikadele me kungulleshka   Frikadele me kungulleshka EmptyTue 19 Aug 2014, 13:49


Iu pershendes mqense ehste shkrimi im i pare, une vete jam vegjetariane, mu duk e arsyeshme ta veja kte shkrim ketu, Smile

Frikadele me kungulleshka
Reçeta është për katër persona

4 kungulleshka - 500gr
1 kokë qepë
4 lugë majdanoz të grirë
2 - 3 lugë djathë të grirë kackavall
2 ve
1.5 dl miell, kripë, piper
vaj ulliri për fërgim (apo bënë edhe vaji i zakonshëm)

Kungulleshkat i grijmë në rende dhe u shtrydhim lëngun.Pastaj, vendosim
qepën e grirë hollë djathin, vezët, miellin, kripën dhe piperin e zi. E
nxejm vajin në një fertes dhe me një lugë i vendosim aty frikadelet.
Kur ato të skuqen i rrotullojm në anën tjetër.
Këto frikadele mund të përdoren si meze, apo filli mund te përdoret
edhe si mbushje e një byreku.
Kjo ishte e tëra, ju bëfshin mirë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Frikadele me kungulleshka
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë dhe Natyrë :: Kuzhina vegjetariane-
Kërce tek: