FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Phi = 1,618

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sexy Witch

Sexy Witch

Female Numri i postimeve : 7
Join date : 28/07/2014
Age : 29

MesazhTitulli: Phi = 1,618   Fri 15 Aug 2014, 22:12

Numri 1,618 ka domethënie të madhe në diturinë mistike.

Ky numër u përfitua me anë të një operacioni matematikor, ku dy numrat e fundit mblidheshin, për të dhënë një të tretë, e kështu me radhë, siç shohim në vijim, secili numër është shuma e dy numrave pararendës:

0   1   1   2   3   5   8   13   21   34   55   89   144

Kur numri më i madh pjesëtohet me një numër më të vogël menjëherë afër tij, jep rezultatin afër 1,618.

Në numrat e vogël rezultati oscilon në minimume dhe maksimume, por me rritjen e numrave shkon duke u stabilizuar. Kështu p.sh.
1:0=0 ()  1:1=1 () 2:1=2 () 3:2=1.5 () 5:3=1.333 () 8:5=1.6 () 13:8=1,625 () 21:13=1,615 () 34:21= 1,619 () 55:34= 1,617 () 89:55=1,618

Ky numër ka dy veçori unike matematikore:

1. Kur shumëzohet me vetveten jep një numër saktësisht 1 më shumë:
1,618 X  1,618 = 2,618

2. Kur pjesëtohet dy herë me vetveten jep një numër, saktësisht 1 më të vogël se vetja:
1,618 : 1,618 : 1,618 = 0,618

Numrat marrin emrin nga matematikani Fibonaci nga Piza, në shek. XIII, por ishin studiuar më herët nga matematikanë hindusë.

I njëjti përpjesëtim gjendet në yllin pesë-cepësh (pentagram, pentakël etj.) , ku pjesët e ngjyrosura si më poshtë nga më e vogla deri te më e madhja vijnë duke u rritur sipas përpjesëtimit «të artë», apo duke u shumëzuar për 1,618.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sexy Witch

Sexy Witch

Female Numri i postimeve : 7
Join date : 28/07/2014
Age : 29

MesazhTitulli: Re: Phi = 1,618   Tue 26 Aug 2014, 22:00

Por cila është rëndësia më e madhe e këtij numri, dhe pse duhet të hapet një temë enkas për këtë?

Ky përpjesëtim mes gjërave me madhësi të ndryshme, gjendet i përhapur kudo në natyrë, i kudo ndodhur.

Të fillojmë me planetin Afërditë. Rrotullimi i këtij planeti rreth diellit zgjat 224,7 ditë, që në vitin tokësor hyn për 1.625 herë, diku shumë afër prerjes së artë. Më pas cikli sinodik i Afërditës, siç ne e shohim nga toka zgjat 584 ditë, që është sa 1,598 herë viti tokësor. Që të dy rezultatet sillen rreth 1,618, njëri pak më i madh dhe tjetri pak më i vogël. Vetë revolucioni i Afërditës 224,7 ditë, kur shumëzohet dy herë me 'fi' jep ciklin sinodik. Kështu 5 cikle të Afërditës zgjasin 8 vite.

Kjo vlen dhe për planete tjerë:

*****************Mërkuri___Venus___Earth___Jupiter___Saturn
Fuqia e Phi-së_________ -3 _____-1______0______5________7
Rezultati në decimale___ 0.24 ____0.62____1.0____11.1______29.0
Perioda aktuale________ 0.24 ____0.62____1.0____11.9______29.5


Saturni përmban përpjesëtimin e artë në disa nga dimensionet e tij:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sexy Witch

Sexy Witch

Female Numri i postimeve : 7
Join date : 28/07/2014
Age : 29

MesazhTitulli: Re: Phi = 1,618   Tue 26 Aug 2014, 22:53

Numri fi shfaqet në disa raste në gjeometri:

1. Si në rastin më poshtë merren tri linja të barabarta, dhe mbështetet njëra tek gjysma e tjetrës, e me radhë e treta te gjysma e së dytës; Segmentet AB dhe BG përpjesëtohen me numrin fi2. Fut një trekëndësh barabrinjës brenda rrethit. Shton një vijë në pikën e mesit të trekëndëshit. Në këtë rast, përpjesëtimi mes AB dhe BG është fi.3. Kur futet një katror brenda një gjysmërrethi, përpjesëtimi mes AB dhe BG është fi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Phi = 1,618   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Phi = 1,618
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Dituri mistike-
Kërce tek: