FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

I PARI FORUM PAGAN SHQIPTAR NË INTERNET!!! MIRË SE VINI, REGJISTROHUNI DHE SHKËMBENI IDETË TUAJA ME BESËLASHTËT E TJERË!
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fjala HAIRE

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

avatar

Numri i postimeve : 53
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

MesazhTitulli: Fjala HAIRE   Sun 10 Aug 2014, 18:02

Këtu janë dy mbishkrime ilire nga Durrësi.

Fjala "haire" që e gjemë në një numër të madh mbishkrimesh etruske, gjendet edhe këtu.

Nermin Vlora shkruan që "Haire" do të thotë bekim në gjuhën e lashtë ilire.

Në këngët kreshnike agët e Jutbinës i gjegjen Mujës: "Hajre Mujë". E thonë këtë për t'a përshëndetur pikërisht kur vinë te kulla e tij, pas kushtrimit që jep ai.

Po mendoj që kjo fjalë së bashku me disa të tjera (Gjind-Exhin etj), janë bartur nga ilirët e romakët tek Bizanti, e pastaj përmes Bizantit tek arabët, pastaj mund të jetë kthyer tek shqiptarët si huazim përmes turqve.

Mbishkrime ilire ku përmendet fjala HaireMbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fjala HAIRE
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ç’kuptim ka fjala “Intuitë”?
» E mira dhe e keqja
» Miti i Astrologjise
» Klubi Bohemian
» Çfarë do të thotë Religjion?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: